Äppelgården Luggerud - Nordmarken i Vermland - FRED - NEDRUSTNING og KLIMABALANSE - DELE og GAVEKRETSLØP
Äppelgården Luggeruds linker: 

Mayors for peace www.mayorsforpeace.org
Nordahl Grieg Fredsfond - www.fredsfond.org
Nordahl Grieg Fredsfond - www.fredsfond.org

World Futures Studies Federation -www.wfsf.org¨
United Nations - www.un.org

Sveriges Pomologiska Sällskap – www.svepom.se
Riksförbundet Svensk Trägård – www.tradgard.org
Nordmarkens Trädgårdssällskap www.nordmarkenstradgardssallskap.se
Spässerud Torpet, Klässbol – www.apelkonsult.se
Gården på Hórn –  www.imitt.nu
Spesialforretning hageredskap – www.meyer-shop.com
Peters Gröna Utmaning – www.matduell.se
Karnhuset bokforlag www.karnhuset.com
Sörmlandsk rabarberfestival – www.rabarberfestival.se
Ålands Försöksstation www.landsbygd.ax/forsoksstation/
N.I. Vavilov Research Institute of Plant Industry – www.vir.nw.ru
Gärdets Musteri www.gardetsmusteri.se
Askim Frukt og Bærpresseri AS – www.afb.no
Fjell Smak www.fjellsmak.no
Uvdalsleiven – www.uvdalsleiven.no
Kirkebygda Produkter – www.uvdalsrosa.no
Villreinen  – www.villreinen.no
Norsk villreinsenter – www.villrein.no
Hjorteviltet – www.hjorteviltet.no
Avestad visentpark www.avestasd.se
Roars Pelsindustri – www.roarpels.no
Nordlig drue nettverk – www.northernwinework.com
Foreningen norske druedyrkere www.norskedruedyrkere.no
Föreningen Svenska Vinodlare – www.svenskavinodlare.se
Foreningen af Danske Vinavlere – www.vinavl.dk
Föreningen Bohuslin – www.bohuslin.se
Klässbols Linneväveri – www.klassbols.se
Norges Linforening www.norges-linforening.no
Vilda Växter – www.rostock.se
Auen Urtegård  – www.auen-urtegard.no
Östanås Örtterapi – www.urnaturen.com
Skördefest på Värmlandsnäs – www.skordefestvnas.se
Ängsbacka www.angsbacka.se
NaKuHel www.nakuhel.no
Healthy by Nature www.healhybynaturewww.ga
Äppelgården Luggerud – www.norfm.org
Mangfold og variert kulturlandskap –www.ifoam.org

Järnskog Hembygdsgård – www.jarnskog.com
Värmlands Hembygdsförbund – www.hembygdvarmland.se
Värmlands Museum – www.varmlandsmuseum.se
Värmlands Arkeologiska Sällskap – www.arstuga.org/vas
Värmlands vikingcenter www.varmlandsvikingcenter.se
Sammenslutningen af Danske Amatørarkæologer – www.arkaeologi-sda.dk
Dalarnas Museum – www.dalarnasmuseum.se
Halmens Hus – www.halmenshus.com
Silversmeden i Dal Långed www.silversmedenblogspot.com
Not Quite www.notquite.se
Svenska slottsmassor – www.svenska-slottsmassor.se
Medeltidsveckan på Gotland – www.medeltidsveckan.se
Middelaldersøm www.middelaldersom.no
Instituttet för Forntida Teknik – www.forntidateknik.z.se
Ekehagens Forntidsby – www.ekehagen.se
Göteborgs naturhistoriska museum – www.gnm.se
Vestfolds verdensarv www.leidin.info
Trebåtfestivalen – http://trebatfestivalen.no
DS Hestmanden – www.hestmanden.no
Kvinneskipet for fred – www.embla.info
Christian Radich – www.radich.no
Losskøyta Frithjof II – www.frithjof.no
Rørosmartnan – www.rorosmartnan.no
Nordpå Fjellstue www.nordpaa.as
Norsk Skogmuseum – www.skogmus.no
Norsk skogfinsk Museum – www.skogfinskmuseum.no
Finnskogdagene – www.finnskogdagene.no
Østfold Museene – www.ostfoldmuseet.no
Riksantikvaren www.riksantikvaren.no
Museiverket i Finland – www.nba.fi
Ålands Museibyrån – www.ls.aland.fi/museum
Nationalmuseet i Danmark – www.natmus.dk
Føroya Fornminnissavn – www.fornminni.fo
Nasjonalmuseet på Island – www.natmus.is
Grønland National Museum og Arkiv – www.museum.gl

Ålands Fredsinstitutt – www.peace.ax
SIPRI – www.sipri.org

Foreningen Norden  – www.norden.no
Fritt Norden  – www.frittnorden.dk
Nordisk Fredsakademi www.nordisk-fredsakademi.no
Norsk-Færøysk Lag – www.foroyar.no
Nordens hus på Færøyene – www.nlh.fo
FN-sambandet  – www.fn.no
Bike for Peace www.bikeforpeace.no
Aktive Fredsreiser  – www.aktive-fredsreiser.no

Nordisk Råd  – www.norden.org
Vestnordisk Råd – www.vestnordisk.is
Arktisk Råd  – www.arctic-council.org
Barentsrådet – www.barents.no

Gáldu  – Kompetansesenter for urfolks rettigheter  – www.galdu.org
Varanger Samiske Museum – www.varjjat.org
Arran, Drag – www.arran.no

Klimafedrene – www.klimafedrene.no
Norsk Institutt for luftforskning – www.nilu.no
G. O. Sars – www.geoportalen.no
To grader – www.tograder.no
Vannbevegelsen – www.vannbevegelsen.no

NUPI – www.ffi.no
EFTA – www.efta.int

NATO – www.nato.int
OSSE – www.osce.org
CICA – www.s-cica.org

Scottish National Party – www.snp.org
 
  
Website Builder drives av  Vistaprint